3… 2… 1… a jedeeeeem… Je tu dlouho očekávaný březen. Měsíc, na který každý zahradník netrpělivě čeká. Na záhonech kvetou Crocusy, Modřence, Narcisy, později Tulipány a Řebčíky.. Jaro o sobě dává vědět všemi barvami. I když chladno ještě umí znepříjemnit klidně celé dny, zahradníka už doma nikdo neudrží. Pokud to počasí dovolí, je možné oset první záhony. Vášniví zahradníci sice již doma od února něco málo seli a pikýrovali, ale až teď přichází ten čas, kdy je možné pustit se do práce se vší vervou a znovu po velké pauze s pocitem blaženosti zabořit ruce do voňavé zeminy. Znáte to? Ano? Tak jste lapeni. Lapeni ve výru zahrad-tvoření a není návratu.
Kalendárium
Vyséváme do skleníku:
Ředkvičky
Ranný salát
Špenát
Mangold
Mrkev
Pastynák
Kedluben
Vodnici
Rukolu a Roketu
Vyséváme do truhlíků pro předpěstování:
Rajčata
Mochyni peruánskou
Lichi tomato
Vitánii snodárnou
Květiny
Afrikány
Gazánie
Sporýše
Vilce
Astry
Hvozdíky
Vyséváme na záhon:
Ředkvičky
Ranný salát
Špenát
Mangold
Mrkev
Bob zhradní
Pastynák
Kedluben
Vodnici
Hrách
Pór
Rukolu a Roketu
Černý kořen
Cibuli
Petržel
Kopr
Mák
Vysazujeme na záhon:
Cibuli sazečku
Jarní česnek
Pokud počasí dovolí:
Zeleninová zahrada
Je čas připravit záhony na setí. Použijte k tomu ploskořez, již používané záhony neryjte. (Přečtěte si článek o rytí a nerytí v přírodní zahradě)
Vyséváme dle kalendária výše.
Přesijte hotový kompost a použijte ho na přípravu záhonů pro první trať.
Přivezte si slámu na mulčování záhonů.
Ještě si stihnete sehnat kmen na naočkování hlívou ústřičnou, nebo jinými výtečnými houbami. Nejlépe když bude kmen tak 2 měsíce od pokácení.
Nespěchejte s výsevem okurek a tykví. Mají rychlejší klíčení i růst, do doby možné výsadby by dlouhá doba v těsném prostoru příliš oslabila jejich kořenový systém. Ten by pak nedokázal vytáhnout z hloubky dostatek vody.
A vůbec – tykve a okurky sejte přímo na výsledné stanoviště.
Je čas prostříhat okrasné keře, které kvetou později na jaře.
Už ostříhejte trvalky a vyčistěte trvalkový záhon. Také okrasné trávy můžete bezpečně sestřihnout.
Nejpozději nyní vyčistěte skalku od starých listů.
Z trávníku vyhrabejte starou trávu a mech. Pokud již nemrzne, můžete použít vertikulátor.
Vysazujeme trvalky
Vyséváme květnatou louku.
Vyčistíme zahradní jezírko
Ovocná zahrada
Připravte si záhon pro jarní výsadbu jahod. Pokud jste jej na podzim neprohnojili hnojem, nyní na něj rozhoďte dobře vyzrálý kompost a ten ploskořezem zapravte. Nezarývejte jej, neobracejte půdu.
Pokud jste dosud neostříhali jádroviny, dříny, angrešt, rybíz, goji, a další jedlé keře, je opravdu na čase to udělat ještě před počátkem rašení.
Pokud jste v zimní pauze vyrobili hmyzí domek, teď je ideální čas jej instalovat. Včelky samotářky budou brzy hledat svá útočiště.
Stejně tak domek pro čmeláka už by měl být hotový, brzy uvidíte nad zemi brousit včelí maminu hledající si místo k zahnízdění.
Nejpozději v březnu odstraňte mumifikované plody ze stromů peckovin a spalte je.
Roubujte a přeroubovávejte stromy
Vysazujte stromy, keře, živé ploty
Přivezte si nový hnůj na uložení a fermenataci, abyste jej na podzim mohli použít do záhonů a pod stromy
Přihnojte stromy kompostem.
Tipy k výsevům:
Vysévejte na záhon smíšené kultury. Používáte – li je správně, vzájemně se ochrání před škůdci a chorobami. Některé dokážou vzájemně zvýraznit chuť – například česnek mezi jahodami zvýrazňuje chuť jahod.
Košťáloviny ihned po zasetí zakryjte netkanou textilií a okraje dobře zasypejte zeminou – pro ochranu od dřepčíků. Hlavně v teplých letech je to nezbytné, přemnožení dřepčíci jsou schopni klíčící rostliny zcela zlikvidovat.
Mrkev a petržel při klíčení potřebuje stabilně vlhkou zeminu, i krátký přísušek klíčící rostlinky zničí. Nejméně do vyrašení malých sazeniček tedy záhon udržujte vlhký – může tomu také pomoct netkaná textilie.
Plodovou zeleninu určenou pro vysazení na venkovní záhon nyní pro přepěstování vysévejte spíše v druhé polovině března. V první polovině vysévejte ty rostliny, ktaré později přesadíte do nevytápěného skleníku.
Jak je vidět, v březnu se prostě nezastavíme. A to na jarní zahradě miluju.