Leden v přírodní zahradě

„Dopřejte si čas na odpočinek, příští měsíc nám to zase začne“ chce se mi říct..
Ale já sama si jaksi nedám pokoj a stejně potřebuji pro tu naši krásnou zahradu něco dělat. Je totiž kopec věcí, na které mi v sezóně čas nezbývá a teď by to šlo.
To jsou převážně různé příbytky, domečky, krmítka, koupátka.. zkrátka věcičky, které poslouží všemožným bytostem, co se nám na zahradě hemží.
Ale taky pařeniště, vysoký záhon, kachník… zkrátka dá se dělat leccos, k čemu není potřeba hýbat se zeminou, když ta je zrovna zmrzlá.

Zkrátka, nezapomínejte, že supermarketové potraviny ty Vaše vlastnoručně vypěstované nahradit nedokážou. Protože na zahradě jinak v podstatě není moc do čeho píchnout, je ideální čas na výrobu kostry pařeniště. Možná se Vám bude hodit (dá – li počasí) ještě toto jaro. Také kostru vysokého záhonu můžete v tomto čase nachystat a po rozmrznutí půdy usadit a naplnit.

Zeleninová zahrada

Zeleninová zahrada

Pokud jste na tento čas mysleli při výsevech, máte teď a zahradě ještě pórek, kadeřávek, polníček či růžičkovou kapustu. Ty můžete sklízet za bezmrazých dnů. Pokud už Vám všechna zelenina došla, zasejte si doma za oknem řeřichu pro sklízení mladých listů plných léčivého chlorofylu, nebo v klíčících miskách nakličte čočku, mungo fazoli či ředkvičku pro čerstvé klíčky.

Pokud ani to se Vám nechce, doplňte chybějící chlorofyl kvalitní chlorellou a nápojem z mladého ječmene. Zkrátka, nezapomínejte, že supermarketové potraviny ty Vaše vlastnoručně vypěstované nahradit nedokážou.

Protože na zahradě jinak v podstatě není moc do čeho píchnout, je ideální čas na výrobu kostry pařeniště. Možná se Vám bude hodit (dá – li počasí) ještě toto jaro.
Také kostru vysokého záhonu můžete v tomto čase nachystat a po rozmrznutí půdy usadit a naplnit.

Sejeme do truhlíku pod osvětlení:

  • hlíznaté begonie
  • ledovky
  • pelargonie
  • dračík
  • lobelky

Sejeme ven, pokud nemrzne:

  • mrkev
  • petržel
Ovocná zahrada v lednu

Ovocná zahrada

V každém zahrádkářském časopisu se v tuto dobu píše, že si máte ohlídat uskladněné ovoce ve sklepě. Mám za to, že tohle víte sami i beze mě, tak to tady psát nebudu. 😃

Ovocné stromy a keře teď mají klidový režim. Pokud nemáte stovky stromů, na zimní řez jádrovin je ještě brzy (o peckovinách nemluvě, ty se řežou až v době květu). Jako můžete s tím už začít (s jádrovinami), ale pokud jich je jen pár, počkala bych na čas, kdy bude po těch největších mrazech, tedy na březen.

Na co je ale už ten pravý čas, je odběr roubů pro roubování na jaře. Chcete – li si zjara naroubovat, či přeroubovat nějaké stromy, rouby je ideální nařezat už teď.
Odeberte citlivě jen tolik roubů, kolik spotřebujete a uložte je do lednice, nebo do vlhkého písku ve sklepě. Jak na to najdete zde v krátkém videu.

Pokud nemrzne, můžete natřít stromy vápenným nátěrem. Ten pomáhá zabránit vzniku mrazových puklin na kmenech stromů. Pukliny vznikají rozdílem teplot (převážně na jaře), když se přes den do kmene opře slunce, zaktivuje buňky kambia a po jejich opětovném zmrznutí v noci dojde k jejich zničení. Tím strom jakoby pukne a vzniká rána, přes kterou se do stromu může dostat infekce. (velmi zjednodušeno). Tomu zabrání vápenný nátěr. Víme z fyziky, že úplně jinak slunce zahřeje bílou a jinak tmavou plochu. Také je možné kmen obalit lepenkou, jutou, nebo rákosovou rohoží, ale pod těmito obaly se strom poněkud zapařuje a vzniká tam extra super prostředí pro ne úplně žádoucí havěť a taky houbové choroby. Proto mi ten vápenný nátěr přijde asi nejvíc v pohodě pro přírodní zahradu. Někteří to řeší tak, že o strom z jižní strany prostě opřou prkno. To je asi nejvíc přírodní a funkční, jen musíte pohlídat, aby tam bylo i po každém větším větru. U nás nemyslitelné, takže chystám ten nátěr.

TIP: vápenný nátěr na stromy – jak na něj
Do čerstvě vyhašeného vápna přidáme zeminu. Někdo doporučuje i olej, ten já dávat nechci, mám za to, že by mohl strom dusit. Směs by měla mít hustotu smetany.
Vápenným nátěrem se pak natřou jak kmeny, tak tlustší kosterní větve.
Natírat můžeme když nemrzne a když je strom suchý.
Nátěr je potřeba pak pravidelně opakovat, ideálně dvakrát ročně. Nebo alespoň jednou před každou zimou.

vilín

Okrasná zahrada

I okrasná zahrada spí.
Ale i v zahradě zapadané sněhem už může leccos kvést. Znáte to, pokud máte na zahradě vilín. Dnes už je v dostání ve žluté, oranžové až červené barvě květů a jeho vůně se táhne neuvěřitelně daleko. Stejně tak nám už v lednu v zahradě může zavonět jasmín nahokvětý.

Jehličnaté a stále zelené stromy i v zimně odpařují vodu. Pokud by byla zima bez sněhu, v bezmrazých dnech potřebují mladé stromy zalít. Tedy, u nás to potřeba nikdy nebylo. Ale u nás 550 m.n.m. každou zimu sněží, nebo prší až až. Pokud u Vás ne, myslete na to. Občas totiž můžou takové stromy uschnout i přes zimu a Vy nabudete dojmu, že vymrzly.

Trvalky necháváme neostříhané až do jara. I mezi trvalkami jsou ty, které odvážně kvetou v lednu, jako krásná čemeřice, nebo v teplém lednu vykouknou první talovíny.
Můžeme už začít prořezávat okrasné keře, kromě těch, které kvetou brzy z jara.
Tedy kromě zlatice, magnolie, vilínů, zimolezu, jasmínu a dřínů. Ty seřízneme až po odkvětu. 

TIP: Rychlení bylin
Pokud jste si na podzim vyryli část bylin do květináčků a ponechali venku, tak teď je čas přinést si je do kuchyně a jak se trochu ohřejí, zalít. Brzy vyraší a Vy budete mít třeba čerstvou pažitku na chleba z máslem. Takto rychlit se dá i kadeřavá petržel.

Ptačí budka

Myslete na další bytosti Vaší zahrady

I v lednu pokračujte v krmení ptáčků z vašeho okolí. Díky lidským zásahům mají daleko méně přirozené stravy a tak naši pomoc potřebují. Ze všeho nejvíc milují slunečnici. Prodává se i směs, kde je proso, pšenice, mák a jiné dobroty, naše ptačí banda ale tuhle směs přehlíží a vybírá si z ní hlavně nejtučnější slunečnici. Nám to nevadí a kupujeme ji v desetikilovém pytli v krmivech pro drůbež.

Nám to švitořivé hemžení na krmítku prostě dělá radost a tak jim dopřáváme, co milují.
Věřím, že i díky nim se nám na zahradě i bez chemických zásahů nic nepřemnožuje a panuje hezká hmyzí rovnováha.

V lednu je čas vyčistit staré a vyrobit další, nové ptačí budky. Opět – starých stromů z dutinami už v naší krajině díky lidským zásahům moc není, tak by bylo fajn taková obydlí ptáčkům vyrobit.
Vše má svá pravidla a jak technicky na správnou ptačí budku najdete na ornitologické stanici zde. Inspirativní video, jak je to snadné, pak najdete tady.

Ve volných dnech se můžete pustit také do výroby různých pítek, hmyzích domečků, domečků pro čmeláky – zkrátka do nějakého tvoření, které z Vaší zahrady udělá tu pravou přírodní.

Myslete na svou zahradu a přírodu kolem, i když ta ještě spí.

Lenka Eywa

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.