Trpělivost papriky přináší, aneb jak na výsevy paprik

Výsev paprik? Žádná raketová věda a přesto pár triků mám.

Už vás taky od začátku února svrbí ruce se semínky? Já jsem tedy natěšená maximálně, a tak se jdu podělit o několik tipů a vychytávek, které se týkají výsevu paprik, protože už to prostě začíná…

Je super, že jste vydrželi až doteď a nenechali se strhnout četnými fotografiemi ve facebookových zahradních skupinách, kde se lidé chlubí vysetými paprikami a dokonce i rajčaty! od poloviny ledna.. V tomto případě platí:

Trpělivost papriky přináší…

V jakékoliv oblasti ČR a SR doporučuju klasické papriky (paprika roční), opravdu vysévat až v druhé půlce února, ve vyšších polohách klidně i na přelomu února a března. Ještě jsem nepřišla na žádné opravdu měřitelné výhody, které člověk získá, když to uspíší a vysévá papriky už  lednu. Za to vidím každý rok stále dokola fotky vytahaných, neduživých rostlinek, které předčasné výsevy nezvládly.
I když se náhodou tímto způsobem povede úspěšně vypěstovat kvalitní rostliny, stejně ven můžou až po zmrzlých. Bez výjimky, všude. Nehledě na to, jestli jste na Moravě, nebo někde vysoko. Hlavní násada květů stejně přijde až po výsadbě ven.
Opravdu. Nespěchejte.
My máme zahradu 580 m n.m., papriky budu vysévat až ke konci února.

Pár rad pro nedočkavce

Vy, kteří na tom trváte a chcete za každou cenu vysévat brzy, potřebujete nějaký osvětlovací systém s bílým světlem.
Má to ovšem háček. Většina lidí si myslí, že když se přisvětluje, tak stačí zapnout světýlka večer a vypnout ráno, abychom rostlinám prodloužili den. Ve skutečnosti ale rostlinám v tuhle chvíli chybí dostatek světla přes i den. My nemáme oko tak citlivé, jako rostliny, takže máme pocit, že je jen o malinko méně světla, než v létě. Rostliny jsou ale extrémně citlivé na množství fotonů, které mají k dispozici a jsou to pro ně tak obrovské rozdíly, že uspěchaný výsev je může zničit. Obzvlášť rajčata jsou na to citlivá.
Takže pokud chcete rostlinám svítit, musíte jim svítit celý den.

Když se semínka vysejí příliš brzy, rostliny se vytahují za světlem, a jsou z nich neduživé rostlinky, které to už nikdy nedoženou. Tohle je důležité. Když něco vysejete opravdu předčasně, a rostlinky se vytáhnou, jsou jejich pletiva velmi řídká, a nikdy z nich nebudou silné a zdravé rostliny. Ani když při přesazování rostliny utopíte až po první pravé listy, nespravíte to, protože základem jsou řídká pletiva.

No, není jednodušší prostě počkat?

Jdeme na samotný výsev

Mám několik vyzkoušených tipů, které pomůžou, aby vám vyklíčilo víc paprik, a rostlinky byly silnější.

Já jsem si pro výsev vybrala mističky od sushi, ale můžete použít cokoliv mělčího s podmiskou. V první řadě je potřeba mističky propíchat nažhaveným hřebíkem (nad plamenem svíčky), a to zevnitř ven. To je jeden z prvních triků, protože vlhkost se tak lépe vstřebává. Opačný směr vytvoří v misce překážku ze zvednutého plastu, díky které voda nemůže odtékat a výsev se přemokřuje a substrát může zbytečně plesnivět.

výsevní substrát bez rašeliny LIDL

Použiju výsevní substrát, ne klasický zahradnický. Zahradnický substrát obsahuje výživné látky, ty jsou v tuto chvíli na škodu. Pokud při výsevu použijete substrát s výživou, rostlinka má rychlý přístup k výživě a tvoří jeden dlouhý kulový kořen. Když je substrát nevýživný, kořínky se větví a rozšiřují, jak hledají výživu, takže kořenový systém je pak větší a silnější a v záhonu pak přijímá víc výživy, což je žádoucí.

Výsevní substrát může být obohacený o perlit – je pak lehčí, a protože jsme v přírodní zahradě, můžeme použít výsevní substrát bez rašeliny (dá se koupit v Lidlu). Tímto substrátem naplním misku. Stačí v malé vrstvě, asi 3 cm, protože ho potřebujeme jen na krátký čas, než budou mít papriky první pravé lístky, kdy budeme rostlinky přepichovat.

Substrát trošku upěchuji, a zvlhčím vodou z rozprašovače a semínka vyseju na povrch. Nezasypávám zeminou, papriky rády klíčí s přístupem světla.

Nikdy výsevy nezalévám vodou z konvičky, aby se semínka nesplavila do jamek v substrátu, rozprašovač používám až do přesazení rostlin do květináčků. Papriky vysévám od každé odrůdy cca 10 ks. Vlastně jich chci pěstovat od každé odrůdy asi 5, ale vysévám dvojnásobné množství, kdyby náhodou nějaká semínka nevyklíčila, přebytek případně rozdám.

Výsev papriky

Jednotlivé odrůdy oddělím ve výsevní misce špejlí,označím jmenovkou odrůdu papriky a pokračuji stejným způsobem u ostatních odrůd. Celé znovu postříkám rozprašovačem a přikryju igelitem, aby zůstala vysoká vzdušná vlhkost pro čas klíčení.Papriky potřebují k vyklíčení teplo, ideálně 25-28 °C. Pro urychlení je můžete položit na prkýnko na topení, ale pozor, ať je neuvaříte. Přímé světlo zatím není nutné.

Většinou během jednoho týdne semínko praskne a začne pouštět kořínky. Když je nižší teplota, papriky klíčí déle – i 3 týdny a vyklíčí jich méně.
Ve fázi, kdy semínka ji mají viditelné klíčky, přemístím misku na okno na přímé světlo. Igelit můžu ještě chvíli nechat, ale snížím teplotu, protože rostlinky potřebujík růstu 15-18 °Chodně světla. Pak je rostlinka silná. Každý den igelit otevřu, vyvětrám a zvlhčím. Substrát musí být stále lehce vlhký, ale ne mokrý.

Klíčící_semínko_s_vlásečnicov

V téhle fázi se často lidé vyděsí, že jim semínka plesniví, protože se kolem nich objeví cosi bílého a chlupatého. Neděste se nic, to jsou vlasové kořínky a je to správný proces. Vezměte lupu a pozorujte je, je to překrásná podívaná.

Když se objeví děložní lístky, igelit sundám a až do fáze prvních pravých lístků je dopěstuji na přímém světle v misce od sushi na okně s teplotou kolem 18 stupňů.

Pak přijde fáze přepichování, o tom zase jindy. 🙂 A nezapomeňte, po celou dobu předpěstování platí, že málo světla a moc tepla při růstu podporuje vytahování rostlin.

Ať to klíčí podle Vašich představ.

Lenka Eywa

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.