Začíná čas hojných sklizní.
Konečně se to setí, zalévání a okopávání začíná vracet ve formě plných bříšek.
Však to taky řádně oslavíme svátkem Slunovratu, který je oslavou přicházející sklizně a hojnosti.
Tak konečně se dá ze zahrady sníst něco, co jsme letos zaseli a opečovávali. Po divokých bylinách konečně přichází na řadu vlastní saláty, jarní cibulka, ředkvičky, kedlubny, hrášek, ještě i špenát, který za chvilku půjde do květu a pak už nebude k jídlu.
Komu se povedl první výsev mrkve (což se každoročně nepovede každému), už sklízí první sladké kořeny.
A kdo byl z jara rychlík, může sklízet ke konci měsíce i první nové brambory (což nechápu, jak děláte, mě vždycky teprve na začátku června lezou ze země. Ze sena, nebo slámy vykukují první rostliny spíš až na konci června).
Z loňské sezóny je nejvyšší čas sklidit zbylé póry a kadeřávek. Brzy už vykvetou a už to nebude k jídlu – bude to tvrdé.
S koncem měsíce ukončujeme sklizeň rebarbory a chřestu.
Na záhony po sklizené zelenině můžeme vysévat další zeleninu podle kalendária. Nebojte se toho. Příroda by uvolněné místo hned osela nějakým plevelem, který by půdu ochránil před erozí. Tak to udělejte řízeně a můžete si pochutnávat na dalších dobrotách ještě i na podzim. Dobré je myslet na zimní období a oset (nebo osadit) uvolněná místa takovými druhy zeleniny, kterou budeme moct sklízet celou zimu. Jako například růžičkovou kapustou, kadeřávkem, nebo zimním pórkem.
Přichází čas fazolí, ale taky melounů, lilků, batátů, jakonu a podobných zmrzlin, které doteď musely být někde v teple za oknem. Teď můžou konečně ven na záhony.
Saláty v této době sejte jen takové, které nevybíhají do květu. Což umí třeba krásná kudrnatá odrůda Dubáček.
Už je taky čas na přihnojování zeleniny první trati kopřivovou jíchou ředěnou vodou v poměru 1:10. To je možné dělat co 14 dní. Brzy můžeme přidat i kostivalovou jíchu pro podporu tvorby květů a plodů. A taky se dá už založit jícha z přesličky, která pak ve formě postřiku pomáhá s ochranou rajčat proti plísni bramborové.
No a čeká nás péče o plodovou zeleninu. Vyvazujeme a vyštipujeme tyčková rajčata – jak celoročně pěstovat rajčata ZDE. Můžeme vyvázat i papriky, nekterým mohutnějším rostlinám to prospěje.
Pokud jste sázeli na konci dubna, pak ne konci měsíce června nakopčíme brambory.
Lenka Eywa