Víte, že možná vyhazujete nedoceněný poklad z Vaší zahrady? Nedělejte to, nebo ho přivezte ke mě, já ho beru v jakémkoli množství 🙂. Dnes to bude o listí ořešáku královského, neboli vlašského (Juglans regia).
O ořechovém listí koluje několik mýtů.
Jeden z nich je ten, že listí ořešáku královského nepatří do kompostu a musí se vyhodit do hnědé popelnice. A taky to tak lidé dělají, vidím to i na naší ulici. TAKOVÁ ŠKODA !!
Myšlenka vychází z toho, že listí z ořešáku obsahuje juglon – látku, která brzdí růst rostlin, a proto by kompost s rozloženými listy ořešáku brzdil růst rostlin v záhonech, kde ten kompost použijete.
Jedna část tohoto mýtu je pravdivá. Listy ořešáku opravdu obsahují juglon a ten opravdu brzdí klíčení a růst mladých rostlin. Je to chytrá strategie stromu, která částečně brání růstu konkurence pod stromem ořešáku a tím zůstává pro strom víc výživy. Mazané.
Druhá část tohoto mýtu ale už pravdivá není. Listy ořešáku do kompostu patří. A když víte jak, získáte naopak skvělý zdroj výživy pro svou zahradu.
Juglon je totiž účinný jen v čerstvém stavu listí a ve velké koncentraci. Správným kompostováním se juglon postupně úplně rozkládá a do roka je zcela neúčinný. Zvlášť, když listí kompostujete společně s jiným organickým materiálem.
Listí ořešáku se sice co do struktury rozpadá déle – až dva roky, protože obsahuje víc tříslovin než listí jiných ovocných stromů, ale juglon je už zhruba po roce neaktivní. Pokud byste tedy kompostovali samotné listí ořešáku, počítejte se dvěma roky rozpadu listí na jemný kompost, ale juglon je v něm neúčinný výrazně dřív.
Juglon tedy rozkládá čas a urychluje to jiný organický materiál. Ořechové listí tak můžete přidávat do kompostu po troškách a prohazovat ho s jiným materiálem, pokud se Vám s tím chce párat. Pokud jste pohodlní jako já, prostě ho dejte do normálního kompostu, nesahejte na to další dva roky a všechno vyřeší čas. Doplníte tím stále chybějící uhlíkatou složku, a kompost tak bude vyváženější a vymazlenější.
Jen listí nenechávejte na povrchu kompostu, tam by se rozpad zbytečně protahoval. Prostě na to hoďte další vrstvu něčeho organického a běžte si dát kafe.
Jediný kopost, kam se listy ořešáku opravdu nehodí, je rychlý, neboli horký kompost, který je hotový v řádu 2 – 3 měsíců. Juglon opravdu potřebuje čas a vyšší teplota, ani neustálé přehazování kompostu ho nezkrátí. Pokud Vás tedy tahle horko-kompostová gymnastika baví, dejte si listí ořešáku někam bokem zvlášť na hromadu a nechte ho být. Za dva roky tam najdete poklad bez práce.
Pokud pěstujete ořešák černý (Juglans nigra), vězte, že ten má juglonu ze všech ořešáků nejvíc. Pokud pěstujete ořešák japonský srdčitý (Juglans ailantifolia), ten obsahuje juglonu méně než černý a královský, ale pořád dost na to, abychom s ním nakládali stejně. Prostě vše, co má v latinském názvu Juglans, obsahuje juglon. Juglon v čerstvých listech Vám ale může i posloužit.
Místo likvidace dočasné působení juglonu využijte, jak to dělaly naše prababičky:
A taky eliminuje drůbeží štěnice a vši. V takovém případě se vyplatí ořechové listí na podzim nasušit a v suchu uskladnit a postupně co nejdéle přidávat do kurníku k podestýlce. Slepice Vám budou kvokat děkovací ódy, uvidíte.
Tak vidíte, ořechové listí je poklad, který není radno vyhazovat. A pokud o tom Vaši sousedi neví, nechte si jejich ořechové listí vyložit u Vás na zahradě. Taková zralá ořechová listovka (kompost jen z listí) je skvělý základ pro vlastní pěstební substrát.
Ať to roste a chutná.
Lenka Eywa
Děkujeme za inspirativní článek.
Ďakujem za inšpiráciu, super. Naozaj sme to lístie nikdy nekompostovali a páči sa mi aj to k uskladnenie k zelenine a k postieľke ku sliepkam Super Diky🙂👋🍀🌹
velmi zajímavý článek, tento poznatek o ořechovém listí jsem neznal.
Hezký den, díky moc za článek!
Platí to stejné i pro listí dubu?
U listí dubu je to podobné. Neobsahuje sice juglon, ale obsahuje taniny, které také brání klíčení rostlin. Stejně, jako u juglonu, se taniny postupně rozpadnou a ztrácí svoje působení. Dubové listí vytváří trochu kyselejší prostředí než to ořechové, proto je dobré spolu s ním do kompostu přidávat trochu dřevního popela na vyrovnání pH, nebo hotový kompost z dubového listí přidávat pod kyselinomilné dřeviny.
Krásný den,
Lenka z týmu Lenky Eywy
Leni, moc děkuji za odpověď ❤️
veľmi pekne ďakujem za novú informáciu.
Máme tri orechy, takže je pre nás veľmi užitočná.
Ďakujem veľmi pekne za cennú radu.
Výborný článek, děkuji 🙂
Srdečně děkuji za plnohodnotné, dobré informace, které samozřejmě využiji. Děkuji za všechny Vaše články
Škoda jen, že jsme veškeré ořechové listí již spálili. Tak snad příští rok díky Vám budeme chytřejší .Děkujeme za cennou radu.
Děkuji za poznatek. Všichni vyvážejí ořechové listí na kompostárnu a cpou ho do popelnic a přitom připravojí zahradu o živiny.
Prosím jak je to s kompostováním větví z Tůje a Jalovce?