Znají lidé dávná kouzla v těchto dnech ukrytá?
Červen skýtá dva tajemné svátky:
Slunovrat a Svatojánskou noc. První je 21. 6. a druhý v noci z 23. na 24. 6.
Oba tyto silné dny jsou od pradávna spojovány s rituály, magií, sbíráním bylin a ženským čarováním.
– Slunovrat je den, kdy se realita protne s magickým světem nadpřirozených bytostí a je spojován s bujarými oslavami nejdelšího dne v roce.
– O svatojánské noci ženy chodily po tmě a samy pro devatero bylin, které jim mimo jiné měly přinést do života toho pravého muže.
Čáry a kouzla, nebo nesmysly?
Je pro budování funkční přírodní zahrady důležité, jak se člověk dokáže naladit na dané místo, na správnou chvíli, jak dokáže přečíst signály zahrady a rostlin v ní?
O tajemných rituálech, vyladění se na své dary a o souladu s přírodou jsme si dnes povídali s Lucií Harnošovou – ženou, která se tématům ženské síly a umění rituálů věnuje už mnoho let.Lucie, některé rituály jsem s Tebou již zažila a jsou to pro mě dodnes silné vzpomínky. Brzy nás čeká Slunovrat. Jak by mohl vypadat takový slunovratový rituál na mé zahradě?
Ahoj, Leni, děkuji za pozvání k rozhovoru, rituály jsou pro mě oblíbené téma, takže jsem ráda, žes mě k tomuto tématu pozvala.
Slunovratový rituál je jedním z nejdůležitějších svátků v roce. Můžeme pojmout tak, že oslavíme to, co proběhlo a připravíme se na to, co bude. Jako každý rituál má 3 části. Vždycky je to o ukončení, uzavření něčeho starého, pak ten samotný rituálový přechod a vstup do něčeho nového.
Nás čeká část roku, která je o sklizni a také o ubývání slunce. A o tom, že když začínáme sklízet, blížíme se symbolicky zase pomalu a jistě ke smrti. Že je to celé v cyklech. Takže rituál Slunovratu může vypadat jako oslava času, kdy jsme seli, zalévali a opečovávali. Kdy jsme seli na zahradě, kdy jsme seli naše projekty, kdy jsme seli něco v uvnitř sebe, kdy jsme nechávali ta semínka klíčit a věnovali jsme se sami sobě. A tohle oslavit. A zároveň pak přejít k tomu vědomému sklízení a umírání. Což může být jedno obrovské téma a těch způsobů, jak udělat tento rituál je celá řada.
Bylinky moc ráda využívám na výrobu vykuřovadel a také na ženskou bylinou napářku, kterou ženám moc doporučuji. My k tomu můžeme použít i bylinky koupené v Bio kvalitě.
Mnohem lepší je si bylinky sama nasbírat a když to může být za takové významné magické noci, může být síla bylin i prožitek daleko větší. Pro ženskou bylinnou napářku si připravíme odvar z ženských bylin. Výborný je řebříček, kontryhel, nebo měsíček. Odvar se vaří zhruba 10 minut a nad tím hrncem s bylinkami pak sedíme. Jsme zabalené v dekách, aby nám ta pára nikde neodházela a zároveň si samozřejmě pohlídáme teplotu, která nemá být ani studená, ani vařící. Je to taková sauna pro naše lůno. Ženská bylinná napářka je úžasná pro zmírnění premenstruačního syndromu, pro podporu otěhotnění, pro ženy, které trpí opakovanými výtoky, nebo mají nestálý menstuační cyklus, nebo mají zkrátka nějaké problémy, pro ty je to úžasná podpora. Zároveň je to i příjemný rituál a hezká sebepečující chvíle pro všechny ženy. Já napářku moc doporučuji, zejména těsně před menstruací a těsně po ní. Sama ji také zařazuji do mnoha rituálů.
Nejenom ženy. Vědomé rituály prostě patří k vědomému životu, kdy dobrovolně vystupujeme z toho, co už nám nefunguje, nebo co už skončilo, a otvíráme se něčemu novému. A tady se zase vrátím k první otázce, že je pro nás často těžké něco ukončovat, rekapitulovat si to a jít dál.
My se často zasekáváme v těch jednotlivých obdobích.
Třeba je to krásně vidět u rodičů malých dětí. Tam se často stává, že uvízneme v nějakém období. Už jsme se něco naučili s tím dítětem, třeba uspávat ho nějakým způsobem, aby to fungovalo, už si to nějaký čas jedeme a ono to najednou přestane fungovat. My hledáme chybu v tom starém, ale ono dítě se nějak vyvinulo, posunulo, je nové a vyžaduje nové postupy. A když nám to pak dojde, najdeme nový, fungující způsob uspávání, nesnažíme se rehabilitovat ten starý. A zároveň víme, že ani tento nebude fungovat navždy, že to budeme muset proměňovat.
A tak to máme ve všech oblastech. Třeba ve vztazích, kde si jednou za čas potřebujeme ten vztah nastavit znovu, protože se oba dva měníme a posouváme. A je potřeba v nějaké fázi ten vztah, tak jak byl, vlastně ukončit, a vejít do té nové etapy.
Když zařadíme rituály zpátky do našeho života, pak tato období umíme lépe uchopit, zvládnout, vzít si z nich to nejlepší, co nám to přineslo a zároveň nesetrvávat zbytečně dlouho v něčem, co nám už neslouží, když jsme se posunuli a máme jít dál.
A konkrétně ženské rituály nás vrací k naší ženské síle a k ženské pospolitosti. Hodně silné jsou rituály ve chvíli, když je provádíme v ženském kruhu a prožíváme je společně s dalšími ženami, což je naše obrovská ženská síla, když jsme propojené takto v ženských kruzích a máme svůj sesterský kmen, který nám pomáhá.
Každá žena si může takový rituál provádět sama pro sebe, nebo pro další ženy. Stačí když k tomu ví nějaké základní věci.
Já jsem třeba vloni pořádala Kongres pro ženy právě na téma rituály, kde jsem provázela ženy rituálem krok za krokem.
Učím to ženy i v ročním kurzu „Alchymie ženy“, kde dodávám ženám odvahu a zároveň jim dávám nějakou osnovu toho, co by rituál měl mít, jaký základ.
A pak už je to o tom, že se každá žena propojí intuicí sama se sebou a už se nechá tím rituálem vést. Je dobré mít před tím rituálem něco trochu nachystané, naplánované, ale zároveň když do toho rituálu vstoupíme, tak nás to může vést i úplně někam jinam. Je dobré s tím počítat. Není to složité. Po pár prožitcích to zvládne každá žena a každý další prožitý rituál ji v té intuici zjemňuje a napojení je pak rychlejší a snazší.
Pro muže jsou rituály taky důležité.
Konkrétní rituál, který moc doporučuji mužům jednou za čas si udělat, je Vision quest. Pro muže je moc důležité, aby měli svou vizi, aby měli svůj záměr. Opravdu něco, pro co žijí. Nemá to být rodina, nebo manželka, nebo práce.
Je to nějaký vyšší cíl, vyšší záměr, vyšší poslání, za kterým si ten chlap jde a když toto muž má, tak je ve své mužské síle a je spokojený pak i v té rodině.
Je to o tom, že muž jde na 4-5 dnů do lesa někam do divoké přírody, sám a bez mobilu a zároveň může držet i půst, třeba i být bez vody, často i bez spánku. Zkrátka dá si takový čas, který je za hranicí jeho komfortní zóny. Je to jeho prostor pro setkání se s vlastní duší, pro to ji zase uslyšet, následovat, srovnat si v sobě věci a opustiti právě to, co už mu neslouží. A příroda ho v tom obrovsky podporuje. Pro muže, víc než setkávání se v mužských kruzích, je očistný čas v divoké přírodě a čas, který prožijí sami se sebou. To je rituál který mužům nesmírně doporučuji.
Na zahradě jako takové můžeme provádět spoustu rituálů. I těch, co s ní přímo nesouvisí. Zahrada, zvlášť ta přírodní, je k rituálům jako stvořená.
A přímo pro tu zahradu můžeme udělat třeba rituál vděčnosti, nebo rituál napojení se na živly. Propojení se s nimi, aby všechno se vším v zahradě harmonicky spolupracovalo.
Můžeme při jarním fyzickém očišťování zahrady udělat i rituál očištění starého a otevření nové sezóny v zahradě . Cokoli, co Vás napadne, když se na svou zahradu napojíte.
A otevřený člověk, milující svou zahradu bude vždycky pracovat na tom, aby svou zahradu cítil a uměl se na ni napojit, aby věděl, kdy co zahrada potřebuje.
Já moc ráda provázím dívky i ženy rituálem menarche (oslava první menstruace).
Když dívka vstoupí do první menstruace a přechází z té malé holčičky do ženy, je přivítána mezi ženy. Toto dělám s dívkami na pobytech pro mámy a dcery a je to jeden z mých nejoblíbenějších rituálů.
A s dospělými ženami to dělám zpětně, protože málokterá z nás si užila rituál menarche se svou maminkou a s blízkými ženami v té době, když dostaly svou první menstruaci. A je krásné si to uctít zpětně. Přitom tento rituál i zpětně provedený může pomoci ženám uzdravit spoustu bolestí v našem ženském bytí i v našem ženském těle. Často, když si ženy projdou rituálem menarche, se jim změní menstruace, najednou neprožívají bolestivě svou menstruaci. Přijmou menstruaci jako dar do svého života a tím pádem přijmou i samotné ženství jako dar. Je to velmi léčivé. Toto je jeden z mých nejoblíbenějších rituálů.
Já mám moc ráda rituál Magické brány, který vychází se Soulkraftu a zase se tam pracuje v přírodě.
To by ale bylo na dlouho, podrobně se mu věnujeme v Alchymii ženy.
Každopádně při mém prvním rituálu Magické brány jsem zažila opravdu úžasné chvíle, které mě provázely ještě mnoho let po té.
JAno, v ročním kurzu Alchymie ženy, který už jsem zmínila, máme na rituály zaměřený celý jeden měsíc a tam jdeme v rituálech hodně do hloubky. A pak i v dalších tématech, protože v Alchymii ženy je každý měsíc jedno téma, pak podporujeme to dané téma vždycky nějakým rituálem.
A dělávám i rituály na živých víkendových akcích , jako právě třeba rituál menarche, nebo na živé Alchymii ženy, což je opravdu velké setkání žen v Brně – teď bude 17. listopadu. A na těchto větších setkáních si taky procházíme rituály. V tom velkém kruhu mají rituály opravdu ohromnou sílu. Prostě je miluju, když vidím, jak jsou užitečné a jak nám pomáhají.
Na začátku června jsme měli velký sebeláskový on – line kongres pro ženy. Bylo to neskutečně silné a dojemné. Mluvili jsme o rituálech, ženské sexualitě, ženské síle, několik tisíc žen si poslechlo příběhy žen, které se těmto tématům věnují. Ohlasy jsou silné, zvedla se tím mezi ženami vlna velikého nadšení a zájmu o téma sebelásky, za což jsem moc ráda. Sama jsem nadšená z těch rozhovorů, příběhů a žen. Poprvé se s námi v ženských tématech sdílely i úžasné zahraniční průvodkyně a mám za to, že tak nabitý ženský kongres tu ještě nebyl. Díky tomuto velkému zájmu jsem připravila ještě jeden webinář na téma Co dokáže sebeláska.
Tak to se moc těším.
Luci, děkuji Ti za rozhovor a ať se Ti s ženami dál skvěle daří. Taky děkuji, Leni.
Pokud Vás činnost Lucie zajímá blíž, zde najdete její program Alchymie ženy a zde avízovaný sebeláskový webinář
Tak, jak si přeji, aby všichni lidé měli přírodní zahradu, tak si přeji, aby se všechny ženy mohly takovým tématům věnovat. Až se obě tato má přání naplní, bude tenhle svět o moc krásnějším místem z životu.
Lenka Eywa