Přírodní zahradník, který se naučíí ručně opylovat tykve, získává velké množství bodů na své cestě za svobodou. Že přeháním? Vůbec ne.
Kromě radosti z nové dovednosti se totiž takový šikula stává nezávislým na opakovaném kupování semen ze semenářských korporací, zároveň může šlechtit vybranou odrůdu tykve, podle zvolených znaků přímo pro podmínky svého pozemku. A hlavně, pokud máme nějakou oblíbenou krajovou, či vzácnou odrůdu, je ruční opylování jediný opravdu spolehlivý způsob, jak ji zachovat čistou i pro další generace.
Už se Vám někdy stalo, že jste zaseli semínka cukety od kamarádky a plody pak měly tvar něco mezi cuketou a patizonem? Mě se to stalo dokonce z kupovaných semen uznaného osiva z obchodu, kdy tykev připomínala leccos, jen ne na sáčku deklarované hokaido. Chybička se vloudí i profíkům.
Takže vlastno-ruční opylení je nejspolehlivější cesta, jak každý rok získávat čisté osivo, nesprášené s jinou odrůdou téhož druhu.
Na konci tohoto článku najdete praktický video návod na ruční opylení tykví.
Co s čím se Vám spráší, poznáte snadno podle latinského názvu. V Čechách seženete 3 typy tykví rodu Cucurbita:
Cucurbita maxima – sem patří oblíbené hokaido
Cucurbita Pepo – sem patří cuketa, patizon, ale taky dýně olejná, která se pěstuje pro semena bez osemení – tedy semínka z této tykve nemusíte loupat. (Mňam)
Cucurbita Moschata – sem patří oblíbená muškátová dýně. (Její semínka se sice musí loupat, zato jsou chuťově bezkonkurenčně nejlepší…)
Za prvními dvěma jmény (rodovým a druhovým) je většinou ještě další jméno, které například mluví o tom, jestli cuketa bude zelená, žlutá, pruhovaná nebo puntíkovaná. Nám pro ohlídání sprášení stačí první dva názvy. C. Maxima se spráší vždy jen s C. maxima. C. Pepo s C. pepo. Ale už ne vzájemně. Ne C. Pepo a C. Maxima. To umí vědci v laboratořích, nebo jednou za mnoho stovek let se podaří přírodě nějaká chybka, genetický zkrat.. No, není třeba se obávat (nebo doufat), že tato anomálie výjde zrovna na Vás ve Vaší zahradě. Pravděpodobnost je fakt, opravdu malá.
S těmito informacemi to udržování osiva vypadá snadno.. Prostě jeden rok nasejete jen hokaido, druhý jen tykev olejnou a máte po starostech, ne?
Ne. Tykve jsou hmyzosnubné. Tedy je opylují včely, čmeláci a další nektaru a pylu chtivé potvůrky.
A včely, jak známo, mají vzdálenost doletu i 5 km. V době hladu, tedy právě v červenci a srpnu, kdy tykve nejvíc kvetou, jsou ochotné pro nektar zaletět i dál. V té době totiž ve volné přírodě kvete daleko méně nektarodárných květů, než by potřebovaly. Takže pokud nebydlíte na samotě, kde nejbližší zahrada je 10 a více kilometrů, nedá se na metodu dostatečné vzdálenostní izolace spolehnout Vy budete mít krásný, speciální krajový patizon a sousedka super žíhané cukety.. a další rok máte super žíhaný patizon a sousedka cukety jako létající talíř.
Důležitá odbočka.
Mnozí lidé čekají, že se sprášení s jinou odrůdou projeví už v tomto roce. Tedy že když na Vaše cukety zaletí včelka kontaminovaná patizonem, tak se cuketa v tom roce začne proměňovat na patizon. Vůbec ne. Letošní tvar Vašich cuket je zcela závislý na tom, jak proběhlo opylení v loňskem roce. Kontaminace Vaší letošní cukety jiným pylem se projeví až na plodech rostlin, které Vám vyrostou v příštím roce, pokud si letos necháte semínka a ta další rok zasejete.
Je to jako s lidmi. Oplození blondýny černovlasým, kudrnatým jinochem blondýně barvu vlasů nezmění. To až potomek bude mít možná černé lokny 😉
Teď už je jasné, že k opylení naší tykve musí dojít stejným druhem i odrůdou tykve zcela řízeně.
Je to snadnější, než to vypadá, jen to chce být ve správný čas na správném místě.
Jedna rostlina tykve má květy obou pohlaví, Samičí i samčí.
Samčích je mnohem víc, nebude z nich tykev, ale nejsou to „plané květy“, jak se říká. Jsou v reprodukci rostliny naprosto nezbytné a to právě v tomto hojném počtu. Pro zachování rozmanitosti a dobrého genetického základu je potřeba, aby samička byla opylena pylem z několika květů. Může to být z vlastní rostliny, i z nějaké sousední. Vždy nejdříve hojně nakvétají samčí květy, až později začne rostlina nasazovat samičí. Žádnou chybu v hnojení, ani stanovišti v tom nehledejte. Takhle to tykve dělají. Vydržte.
Ani my si o mužích (snad) nemyslíme, že je „planý“ – že když je to kluk, tak to se něco nepovedlo . Přesto tento mýtus o samčích květech tykví koluje světem docela úspěšně a stále se na zahradnických fórech objevuje dotaz, „čím hnojit, když mám jen plané květy tykví“.
Samčí květy se tyčí na docela dlouhé stopce nad listy rostliny. Je jich hodně a jejich stonek je po celé délce stejně tenký.
Samičí květ má krátkou stopku, leží při zemi schovaný pod listy a těsně pod okvětními plátky je od začátku na stonku vidět malá tykvička.
V podvečer je potřeba vybrat květy, samčí i samičí, které by zítra ráno rozkvetly. Jejich okvětní lístky je potřeba takto den před rozkvetením zalepit páskou, aby se ráno neotevřely a nedostal se do nich nějaký opylovatel. Který květ je připravený ráno vykvést, se dá poznat docela snadno.
Květ je při svém vývoji tmavě zelný a pevně uzavřený a pomalu se zvětšuje. Večer před rozvinutím se hodně zvětší a jeho konce zežloutnou až zoranžoví a špička lehce změkne. Květy nikdy nevykvetou večer, takže práce pro lidskou včelku je jednoduchá. Večer květy uzavřít a ráno či dopoledne je opylit ručně. Na jednu holčičku zalepím vždy 2-3 klučičí květy.
Dobrý čas na opylení závisí na počasí, ale pozná se snadno. Když otevřete jeden z připravených zalepených samčích květů, pyl v něm už práší, lehce spadává, nektar na dně květu je tekutý, sladký a krásně voní, aby přilákal hmyz. Někdy se může stát, že ráno v 8 hodin ještě pyl drží na pestíku jako přibitý. Já opyluji květy někdy kolem poledne. Večer už by byl pyl spadaný na dno květu a špatně by se s ním pracovalo.
V den D, někdy mezi devátou a dvanáctou hodinou, si jdu hrát na včelu. Nejdříve sundám pásku z holčičky a nahlédnu dovnitř květu, jestli se tam přeci jen nedostal nějaký hmyz. Když je blizna celá hladká, bez známek pylu, vezmu samčí květ a otrhám jeho okvětní plátky tak centimetr ode dna.
Na dně už leží nějaký pyl, ten vysypu do samičího květu. Pak otrhám zbytek okvětních plátků a tím mi vznikne ze samčího květu taková tužtička. Pestíkem pak opatlám blizničku ze všech stran. To zopakuji u jedné holčičky ještě s dalšími dvěma klučičími květy. Po celou dobu je potřeba hlídat, aby se do žádného z květů nevkradla včelka. Ony ty květy vážně hodně voní a mě se to jednou přímo pod rukama stalo. Takový květ pak musíme z opylovacího procesu vyřadit. Taková tykev pak zůstane na jídlo, ale už ne na osivo. Až je holčička opylena alespoň třemi samčími květy, květ se zase dobře zalepí páskou.
Pak je potřeba si takto ručně opylenou tykvičku označit nějakou mašličkou uvázanou velmi nalehko, nebo vedle ní do země zapíchnout nějaký nepřehlédnutelný kolík. Pravda, kolík se na podzim lépe hledá, nese ale riziko, že když Vám někdo pohne rostlinami, nemusí být kolík u té správné tykve. Já dávám mašličku.
Pásku na tykvičce ponecháme až do chvíle, dokud zbytek květu i s páskou ze zvětšující se tykve neodpadne.
Super je, že už druhý den k večeru je vidět, jestli se Vám opylení povedlo, opylená tykvička do druhého dne prakticky zdvojnásobí svou velikost. Vyhráno ještě není, rostlina umí jakýkoli plod nechat odpadnout, pokud má problémy (moc sucho, moc mokro, málo živin…).
Proto je dobré takto si opylit hned několik samičích květů. I pro dobrou genetickou výbavu je v závěru sezony lepší smíchat semena z několika ručně opylených plodů.
Fotografie z opylování v praxi
Rozklikněte fotogalerii, nebo najeďte kurzorem na fotografii – uvidíte popis fotografií.
Možná to na první pohled vypadá složitě. Ale ve skutečnosti si ruční opylení Vaší milované odrůdy tykve vyžádá jen asi týden větší pozornosti a 3-4 dny po sobě pár minut večer a pár dopoledne.
Pusťte se do toho a spřátelte se se svou odrůdou tykví intimněji, než je v klasické zahradě běžné.
S láskou a přáním, ať se daří
Lenka Eywa