Lenka Eywa

Jsem ráda, že Vás naše téma zajímá :) 

Říkají mi Lenka Eywa. 

Zahradou a přirozenými procesy v ní se zabývám už mnoho let.
Mám vystudované klasické zahradnictví, a nesmírně mě baví život v zahradě pozorovat, moc v něm nepřekážet a přitom si v ní vypěstovat velkou část svého jídla. Samozřejmě bez chemie a umělých hnojiv.
Moje zahrada je moje láska a vášeň. <3 
Hledám cesty, jak vypěstovat své jídlo v souladu se všemi živočichy a rostlinami, kteří se v mé zahradě vyskytují. Jak v zahradě nastolit rovnováhu, aby nevyhrály ty procesy, které nazýváme choroby a škůdci. Aby mé rostliny a dřeviny, případně houby prosperovaly, ne však na úkor zdraví ostatních zahradních bytostí. 

Půdu a vodu považuji za největší dary a základ pro vše živé na této planetě. 
Půda, zemina, hlína - je posvátným darem plným života, neskutečně zázračným, symbiotickým organismem. Cítím k ní úctu a vděčnost. A také povinnost pečovat o ni s láskou a respektem. 
Baví mě péče o životadárnou půdu, baví mě ten soulad, který dokáže trpělivý zahradník ve svém milovaném království nastolit. heart

A jelikož miluji svobodu, přináší mi zdravé jídlo z mé zahrady taky uskopojení v tom, že vím, co jím. 
A jelikož miluji tu svobodu, věnuji se i tématu semenaření. Protože jen lid, který drží ve svých rukou osivo své příští úrody, je svobodný. 
Neumět si vypěstovat své osivo dává do rukou vládu nad lidmi velkým semenářským korporátům. 

A tak chci ukázat všem lidem, kteří milují svobodu, kvalitní jídlo a svou zahrádku, že mít pod okny přírodní zahradu, spoustu skvělého jídla a vlastní semena pro příští úrodu, není zas tak těžké, jak se zdá. 

Přístup zemědělského průmyslu asi jen tak nezměním.
Chci ale přispět k proměně zahrad a zahrádek v Čechách. Protože to je cesta zpět k selskému rozumu, zdravému jídlu a rozmanitější přírodě. Každý zahrádkář, který si příští rok vypěstuje své vlastní brambory, nebo rajčata, snižuje objednávku "plastových" rajčat ze španělských, či tureckých skleníků. A tím snižuje i množství použitých umělých hnojiv a chemických postřiků ve světě a propálených hektolitrů ropy při dopravě na náš stůl.
A v tom je to VELKÉ.. Malý český zahrádkář svým přístupem neovlivňuje jen prostor své zahrady, ale celý svět.
Pojďe do toho s námi smileyheart

Lenka Eywa Večerková

bio 18 ekologie 1 Lenka Eywa 7 příroda 1 přírodní zahrada 30 samoudržitelnost 2 samozásobitelství 2 slaměný dům 1